Bounce Rate (Hemen Çıkma Oranı ) Nedir?

Web trafik analizi yapılırken kullanılan en önemli terimlerden birisi Bounce Rate oranıdır. Türkçeye Hemen Çıkma Oranı olarak çevrilen bu terim özellikle internet pazarlama alanında hayati öneme sahiptir ve web sitesine herhangi bir yol ile gelen ziyaretçinin geldiği sayfa ya da ana sayfa sonrasında diğer sayfalara girmeden ve herhangi bir etkileşimde bulunmadan siteden ayrılması bilgisini sunar. Örneğin sitenizin Bounce Rate İstatistiği %88 ise bu şu anlama gelmektedir; herhangi bir yolla (Google araması, Facebook, Twitter bağlantısı ya da reklam ile )  sitenize gelen 100 kişiden 88’i geldiği sayfaya kısaca bir bakıyor ve sitenizi terk ediyor. Ziyaretçilerin ayrılmasının nedeni bazen sitenin ilgi çekici olmaması, aradığını bulamayacağını düşünmesi gibi konular olurken bazen de ziyaret ettiği sayfada bulunan bir dış linke tıklayarak başka siteye yönlenmesinden de kaynaklanabilmektedir. 

Kalan 12 kişi ise sitede vakit geçiriyor ve diğer sayfalarda da dolaşıyor. Bu noktada bizim anlamamız gereken Bounce Rate oranımız ne kadar düşükse o kadar iyi.

Bounce Rate Oranı Neden Önemlidir

Başta e-ticaret siteleri olmak üzere hemen her internet sitesi için Bounce Rate oranı hem hedeflerinizi gerçekleştirmek hem de sitenizde ne gibi değişiklikler ve stratejiler gerçekleştirmeniz gerektiğini anlamak için önemli bir metriktir. Oranın yüksek olduğu sitelerde trafik ne kadar çok olursa olsun bu trafikten yeterince verim alınamadığı anlaşılmaktadır. E-ticaret sitelerinde ziyaretçinin ürünleri yeterince incelemeden çıktığını blog tarzındaki sitelerde de içeriğin dikkat çekici olmaması nedeniyle çıkışların olduğunu ve bloğunuzdaki reklamların yeterince görüntülenmediği sonucuna varılabilir.

İdeal Bounce Rate Oranları Ne Olmalıdır

  • e-ticaret siteleri için bu oran %20 ile %40 arasında normal kabul edilmektedir,
  • Kurumsal sitelerde ve haber sitelerinde bu oranlar %40 ile %60 aralığında,
  • Blog sitelerinde ise %70 %75 oranlarına kadar blog alanına göre normal olarak karşılanabilmektedir.
Bounce Rate (Hemen Çıkma Oranı ) Nedir? Web trafik analizi yapılırken kullanılan en önemli terimlerden birisi Bounce Rate oranıdır. Türkçeye Hemen Çıkma Oranı olarak çevrilen bu terim özellikle internet pazarlama alanında hayati öneme sahiptir ve web sitesine herhangi bir yol ile gelen ziyaretçinin geldiği sayfa ya da ana sayfa sonrasında diğer sayfalara girmeden ve herhangi bir etkileşimde bulunmadan siteden ayrılması bilgisini sunar. Örneğin sitenizin Bounce Rate İstatistiği %88 ise bu şu anlama gelmektedir; herhangi bir yolla (Google araması, Facebook, Twitter bağlantısı ya da reklam ile )  sitenize gelen 100 kişiden 88’i geldiği sayfaya kısaca bir bakıyor ve sitenizi terk ediyor.…
Bounce Rate (Hemen Çıkma Oranı ) Nedir?

Bounce Rate (Hemen Çıkma Oranı ) Nedir?

Bounce Rate (Hemen Çıkma Oranı ) Nedir?

Bounce Rate (Hemen Çıkma Oranı ) Nedir?

Bounce Rate (Hemen Çıkma Oranı ) Nedir?

User Rating: Be the first one !
Yorumları GösterYorumları Kapat

Yorum Yapmak İster misin?