H1 Nedir? Ne işe yarar?

SEO uyumlu içerik yazarken dikkat edilmesi gereken konulardan birisi etiket kullanımıdır. H1-H6 arasında değişen alt başlıklar içeriğinizde doğru bir şekilde kullanıldığında hem görünüm, hem okunabilirlik açısından faydalı olmakta hem de SEO açısından olmazsa olmazlardandır. Bu etiketler görsel olarak farklı büyüklük ve kalınlıklara sahiptirler ve içeriğin etkili bir biçimde sunulması için deyim yerindeyse köşe taşlarını oluştururlar. Bu etiketleri uygun hiyerarşik düzende kullanarak sunduğunuz içeriğin hangi konuları vurguladığını, hangi düşüncelerin ya da analiz-verilerin daha önemli olduğunu ziyaretçiye karmaşa yaşatmadan aktarabilirsiniz. Etiketlerin hepsini her zaman her yazıda kullanma zorunluluğu olmamakla birlikte bu etiketler arasında kullanılması elzem olan ise H1 etiketidir.

Peki, H1 Nedir ve Nasıl Kullanılmalıdır?

Tüm etiketler aynı teknikle kullanılmakta olup, aşağıdaki görsel de H1 etiketinin kullanımı gösterilmiştir.

h1 nedir
h1 nedir

SEO söz konusu olduğunda, her bir içerik için oluşturulan sayfalarda H1 etiketinin kullanımı önemlidir ve bu etiketlerde de hedeflediğimiz anahtar kelimenin kullanılması gerekmektedir. H1 etiketleri çoğunlukla yazılarda ara başlık-başlık olarak kullanılmakta olsa da böyle bir zorunluluk olmadığını da belirtmek isterim.

H1 Etiketi Kullanılırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • 1 sayfada yalnızca 1 kere kullanın
  • Anahtar kelimeniz etikette geçsin fakat tamamını da anahtar kelimeden oluşturmak gibi bir yanlışlığa düşmeyin
  • H1 Etiketinizde yazmış olduğunu başlıklar özgün ve ilgi çekici olsun
  • Mümkünse H1 etiketinden sonra diğer etiketleri de kullanmaya özen gösterin
  • Sayfanın en başında (başlık gibi ) kullanmaya özen gösterin
  • Karakter Sınırını Çok Uzun Tutmayın
  • H1 Etiketini kullanmadığınız içeriklerde arama motoru içeriğinizi analiz ederken H2-H3-H4… gibi diğer başlıklara bakar. Eğer hiç başlık kullanmadıysanız da bu hem arama motoruna yazınız hakkında bilgi vermediğiniz ve olumsuz bir sonuç doğuracağı gibi hem de ziyaretçilerinizi kaliteli bir içerik sayfasıyla karşılayamamış olursunuz.
H1 Nedir? Ne işe yarar? SEO uyumlu içerik yazarken dikkat edilmesi gereken konulardan birisi etiket kullanımıdır. H1-H6 arasında değişen alt başlıklar içeriğinizde doğru bir şekilde kullanıldığında hem görünüm, hem okunabilirlik açısından faydalı olmakta hem de SEO açısından olmazsa olmazlardandır. Bu etiketler görsel olarak farklı büyüklük ve kalınlıklara sahiptirler ve içeriğin etkili bir biçimde sunulması için deyim yerindeyse köşe taşlarını oluştururlar. Bu etiketleri uygun hiyerarşik düzende kullanarak sunduğunuz içeriğin hangi konuları vurguladığını, hangi düşüncelerin ya da analiz-verilerin daha önemli olduğunu ziyaretçiye karmaşa yaşatmadan aktarabilirsiniz. Etiketlerin hepsini her zaman her yazıda kullanma zorunluluğu olmamakla birlikte bu etiketler arasında kullanılması elzem olan ise…
H1 Nedir?

H1 Nedir?

H1 Nedir?

H1 Nedir?

H1 Nedir?

User Rating: Be the first one !
Yorumları GösterYorumları Kapat

Yorum Yapmak İster misin?