Meta Etiketi (Meta Tag) Nedir? Ne işe yarar? Seo için önemi nedir? Meta Etiketleri nasıl düzenlenir ve nasıl olmalıdır?

Meta Etiketi (Meta Tag) Nedir? Meta Tag yani Meta etiketler sitenizin “Head” etiketleri arasında eklenilmektedir. Meta etiketler siteniz hakkında ise yapılan incelemede arama motorlarına ve tarayıcıya dolayısı ile kullanıcılara temel bilgiler vermektedir.

Meta Etiketi (Meta Tag) Nedir? Ne işe yarar? Arama Motorları’nın siteniz ve içeriğiniz hakkında bilgiye sahip olması için belirli bilgileri almak zorundadır. Bu bilgilerin başında “title” etiketi gelmektedir. “title” etiketi sitenizin adı ve içeriği hakkında bilgiler verebilmektesiniz. Buna yardımcı olarak etiketlerin en önemlisi olarak bilinen “description” etiketi yer almaktadır. Bu etiket ise ana veya alt sayfalarınızın içeriği hakkında arama motorlarında arama sonuçlarında gözükecek bilgi verisi olarak bilinir.

Meta Tag Ne Kadar Önemlidir?

Meta Tag SEO için önemi ciddi anlamda önemlidir. Bunun sebebi arama motoru botlarının sitenizdeki içeriği okuması ve anlamasına yardımcı olmaktadır. Her içeriğin başlığı olması gerektiği gibi bu başlığı tarayıcılara ve arama motorlarının bilmesi gerekmektedir. Eğer bu tür bilgiyi almayan arama motoru büyük ihtimal ile sitenizde sorun olduğunu size bildirecektir. Sitenizi arama sonuçlarına eklense de içeriğiniz sıralamada en gerilerde yer alabilir.

Kullanıcı Deneyimi

Meta etiketler kullanıcı deneyimini büyük ölçüde etkiler. Tarayıcınıza temel meta veriler dediğimiz verileri sunucunuz gönderir. Bunların başında “charset” gelmektedir. “charset” sayesinde tarayıcılar sitenizin karakter kodunu almaktadır. Yanlış kullanılan veya kullanılmayan “charset” meta etiketi içeriğin düzgün gözükmemesine ve dilimizdeki bazı harflerin farklı gözükmesine sebep olmaktadır. Dilimizde ve Dünya’da artık “UFT-8” karakter seti kullanımı bir standart halini almaya başladı.

“author” Etiketi ile sitenideki içeriklerin kim tarafından yazıldığını belirtebilirsiniz.

“title” içeriğinizin başlığını belirtmektedir.

“owner” sitenin kime ait olduğunu bu etiketle belirtebilmektesiniz.

“copyright” etiketi ile sitenizin açılış zamanını belirtebilirsiniz.

“keywords” etiketi Google tarafından artık kullanılmamaktadır. Ancak diğer arama motorları halen kullanmaya devam ettiğini düşünüyoruz. sitenizde bulunmasında sakınca olacağı düşünülmemektedir.

“content-language” ile sitenizin dili hakkında bilgi verebilirsiniz.

“index” bu etiketin iki türlü kullanımı vardır “index” ve “noindex” birinci kullanımında sayfanın arama motorlarına eklenmesine izin verir. ikinci kullanımında ise arama motorlarına indexlenmemesi gerektiğini bildirir. Ancak bu etikete uyup uymamak arama motoru botlarının elinde olan bir şey. Google, Yandex gibi büyük arama motorları bu etiketi dikkate almaktadır.

Meta Etiketi (Meta Tag) Nedir? Ne işe yarar? Seo için önemi nedir? Meta Etiketleri nasıl düzenlenir ve nasıl olmalıdır? Meta Etiketi (Meta Tag) Nedir? Meta Tag yani Meta etiketler sitenizin “Head” etiketleri arasında eklenilmektedir. Meta etiketler siteniz hakkında ise yapılan incelemede arama motorlarına ve tarayıcıya dolayısı ile kullanıcılara temel bilgiler vermektedir. Meta Etiketi (Meta Tag) Nedir? Ne işe yarar? Arama Motorları’nın siteniz ve içeriğiniz hakkında bilgiye sahip olması için belirli bilgileri almak zorundadır. Bu bilgilerin başında “title” etiketi gelmektedir. “title” etiketi sitenizin adı ve içeriği hakkında bilgiler verebilmektesiniz. Buna yardımcı olarak etiketlerin en önemlisi olarak bilinen “description” etiketi yer almaktadır.…
Meta Etiketi (Meta Tag) Nedir? Ne işe yarar? Seo için önemi nedir? Meta Etiketleri nasıl düzenlenir ve nasıl olmalıdır?

Meta Etiketi (Meta Tag) Nedir?

Meta Etiketi (Meta Tag) Nedir?

Meta Etiketi (Meta Tag) Nedir?

Meta Etiketi (Meta Tag) Nedir? Ne işe yarar? Seo için önemi nedir? Meta Etiketleri nasıl düzenlenir ve nasıl olmalıdır?

User Rating: 5 ( 1 votes)
Yorumları GösterYorumları Kapat

Yorum Yapmak İster misin?