SEM Nedir?

SEM Nedir? Arama Motoru Pazarlama ( Search Engine Marketing ) teriminin kısaltması olan SEM, arama motoru sonuçlarında sitenin daha üstlerde yer almasını sağlamak amacıyla yapılan bir dijital pazarlama yöntemidir.

SEM Nedir ve Nasıl Yapılır?

Daha önce çoğu kişinin duyduğu ve aşina olduğu SEO terimi arama motoru sonuçlarında sitelerin üst sıralara yükselmesini sağlamak amacıyla yapılan çalışmaları kapsıyor. SEO çalışması doğru bir şekilde uygulanırsa site yavaş yavaş arama motorunda üst sıralara tırmanır. SEM de sitenin arama motoru sonuçlarında üst sıralara yerleşmesini amaç edinir. E peki madem ikisi arasındaki fark ne diye soracak olursanız; SEM’de Google tarafından ücretli olarak sunulan imkânlardan faydalanılıyor ve direk Google’da reklam vererek arama sonuçlarında en üstte yer alabilmek mümkün. Hem de bu üst sıralara yükselme SEO’daki gibi yavaş yavaş değil reklam veya sponsor çalışması yapılır yapılmaz görülebilmektedir.

SEM Çalışmalarında Kullanılan Yöntemler

SEM çalışması yapan bir site sadece para vererek üst sayfalara çıkmaz bunun öncesinde titiz bir çalışma yapması gerekmektedir. Bunun için reklam görselleri ve metinleri profesyonel bir şekilde hazırlanmalı, bu çalışmalar SEO ile desteklenmelidir. Bu uygulamaları genel itibariyle sıralayacak olursak;

  • SEO (Arama motoru Optimizasyonu ) Çalışması Eksiksiz Yapılmalı
  • Ücretli Yerleşim ( Paid Placement ) : Hangi anahtar kelimede SEM yapılmak isteniyorsa bu kelimelerin üst sıralarda yer almasını sağlayan programdır.
  • Ücretli Katılım (Paid Inclusion ) : Belirlenen arama terimleri kullanıldığında reklam veren siteye yönlendirilmesini sağlayan yöntemdir.

SEM çalışmasının en büyük artısı çok kısa sürede istediğiniz kitleyi garantili bir şekilde sitenize çekebilme imkanınız olmasıdır. Fakat, SEM stratejisi belirlemek, reklamların en uygun tekliflerle yayınlanması, SEM stratejisine uygun bir şekilde SEO çalışmalarının yapılması oldukça zor ve uzmanlık isteyen konulardır. Bu yüzden de çoğu şirket bu alanda yapacağı çalışmaları bu alanda hizmet veren profesyonel ekiplere yaptırmak durumundadırlar.

SEM Nedir? SEM Nedir? Arama Motoru Pazarlama ( Search Engine Marketing ) teriminin kısaltması olan SEM, arama motoru sonuçlarında sitenin daha üstlerde yer almasını sağlamak amacıyla yapılan bir dijital pazarlama yöntemidir. SEM Nedir ve Nasıl Yapılır? Daha önce çoğu kişinin duyduğu ve aşina olduğu SEO terimi arama motoru sonuçlarında sitelerin üst sıralara yükselmesini sağlamak amacıyla yapılan çalışmaları kapsıyor. SEO çalışması doğru bir şekilde uygulanırsa site yavaş yavaş arama motorunda üst sıralara tırmanır. SEM de sitenin arama motoru sonuçlarında üst sıralara yerleşmesini amaç edinir. E peki madem ikisi arasındaki fark ne diye soracak olursanız; SEM’de Google tarafından ücretli olarak sunulan imkânlardan…
SEM Nedir?

SEM Nedir?

SEM Nedir?

SEM Nedir?

SEM Nedir?

User Rating: 4.48 ( 2 votes)
Yorumları GösterYorumları Kapat

Yorum Yapmak İster misin?