Semantik (Semantic) Makale Nedir? “Semantik” kelimesi “anlam bilimi” demektir. Yani; anlamlar üzerinde inceleme yapılan bilim dalıdır.

Semantik makale” ise anahtar kelime ve kelime gruplarına uygun yazılan, web site veya bloguna daha çok ziyaretçi çekmek isteyen yöneticilerin tercih ettiği bir çalışmadır.

Semantik Makale Nasıl Yazılır?

Semantik Makale Nasıl Yazılır
Semantik Makale Nasıl Yazılır

Google’ın semantik arşivi her geçen gün büyümektedir. Bu arşivi bir örnekle anlatırsak eğer; Elma denildiğinde akılınıza hangi kavramlar geliyor? Sorusuna cevap olarak akla çoğunlukla aşağıdaki kelime grupları gelmektedir.

*Elma Suyu

*Amasya Elması

*Elma Ağacı

*Yeşil Elma

*Kırmızı Elma

Tam anlamıyla bilgi veren doyurucu makalelerde, yukarıdaki örnekler gibi, birbirini tamamlayan kelime ya da kelime grupları hakkında da bilgi verilmelidir.

Örneğin “Karnım Ağrıyor” başlığıyla arama yapan bir ziyaretçiye, makalede karın bölgesindeki organların isimlerinin, bu organların vücuttaki işlevlerinin, tüm bu organların vücudun hangi bölgelerinde olduklarının bilgileri de verildiğinde, kullanılan anahtar kelimeler (keywords) ile rakiplerin bir adım önüne geçilir. Ancak bilgilendirme, sadece ”Karın Ağrısı İçin Öneriler” çerçevesinde bitirilirse, makaleyi öne çıkarma olasılığı düşecektir.

“Karnım Ağrıyor” yazan bir ziyaretçi ile “Karın Ağrısı Nasıl Geçer?” yazan ziyaretçiye Google farklı sonuçlar gösterecektir. İşte Semantik Makale tam olarak burada devreye girmektedir. Makalenin içine odak kelimelerle birlikte yandaş aramalar da eklenerek, dil bilimine uygun bir sıralamayla ziyaretçiye servis edilmesi, aranma hacmini büyük bir oranda arttıracaktır.

Semantik SEO Nedir?

Semantik SEO Nedir
Semantik SEO Nedir

SEO kelimesinin açılımı Arama Motoru Optimizasyonu olarakkarşımıza çıkmaktadır. Bununla birlikte Semantik SEO kavramınınkarşılığı ise Anlamlı Arama Motoru Optimizasyonudur.

Semantik SEO, makaledeki anahtar kelimelerle birlikte eş anlamlılarını da kullanarak daha etkili bir yazı sunmaktır. Örnekleyecek olursak; konusu “Başvuru” olan bir makalenin içeriğinde “Müracaat” kelimesine de yer verildiğinde, Google bu kelimeleri aynı değerlendirir ve böylelikle yazılmış olan metin daha büyük bir kitleye ulaşır.

Semantik SEO’nun Çalışma Şekli Nedir?

Semantik SEO’nun çalışma şekli ise şöyledir; LSI olarak adlandırılan “Letant Semantic Indexing” yani “Gizli Anlamsal İndeksleme” sistemi ile çalışıp, bütün cümle kalıpları içinde tarar, sentezler ve hem anlam olarak en yakınını hem de farklı yapıdaki hallerini tespit eder. Belirlediği yakın kelimeleri ziyaretçiye sunar. Örneğin; “Kitap, Kitaplar, Kitaplara ve Books” gibi kelimeler.

Arama motorları, tespiti yapılan anahtar kelimeleri, başka bir sayfadaki anahtar kelimelerle karşılaştırır, arasındaki bağı tespit eder ve bunları bir grupta toplar. Örneğin; Google’da “Taçsız Kral” olarak arama yapıldığında “Metin Oktay” en başta çıkmaktadır. Bunu sağlayan da LSI sistemidir.

Semantik (Semantic) Makale Nedir? “Semantik” kelimesi “anlam bilimi” demektir. Yani; anlamlar üzerinde inceleme yapılan bilim dalıdır. “Semantik makale” ise anahtar kelime ve kelime gruplarına uygun yazılan, web site veya bloguna daha çok ziyaretçi çekmek isteyen yöneticilerin tercih ettiği bir çalışmadır. Semantik Makale Nasıl Yazılır? Semantik Makale Nasıl Yazılır Google’ın semantik arşivi her geçen gün büyümektedir. Bu arşivi bir örnekle anlatırsak eğer; Elma denildiğinde akılınıza hangi kavramlar geliyor? Sorusuna cevap olarak akla çoğunlukla aşağıdaki kelime grupları gelmektedir. *Elma Suyu *Amasya Elması *Elma Ağacı *Yeşil Elma *Kırmızı Elma Tam anlamıyla bilgi veren doyurucu makalelerde, yukarıdaki örnekler gibi, birbirini tamamlayan kelime ya da…
Semantik (Semantic) Makale Nedir? Ne işe yarar? Nasıl yazılır? Teknikleri nelerdir? Kaç kelime olmalıdır? Unsurları nelerdir?

Semantik (Semantic) Makale Nedir?

Semantik (Semantic) Makale Nedir?

Semantik (Semantic) Makale Nedir?

Semantik (Semantic) Makale Nedir? Ne işe yarar? Nasıl yazılır? Teknikleri nelerdir? Kaç kelime olmalıdır? Unsurları nelerdir?

User Rating: 4.7 ( 1 votes)
Yorumları GösterYorumları Kapat

Yorum Yapmak İster misin?