SEO Nedir ve SEO Neden Gereklidir?

Gerek kişisel gerekse de bir şirket veya kurumsal kimlikle yayın yapan bir web sitesi ile ilgilenen hemen herkesin sıklıkla duyduğu ‘’SEO nedir’’ ve ‘’SEO Neden Gereklidir’’ sorularına bu yazımızda değinelim.

SEO’nun açılımı ‘’Search Engine Optimization’’ dur ve arama motoru optimizasyonu anlamına gelmektedir. Burada kastedilen arama motoru da hiç kuşkusuz Google’dır. Aslına bakarsanız Google’dan başka Yandex, Bing, Yahoo gibi arama motorları olsa da sektörün %90’ından fazlasının Google kontrolünde olmasından dolayı çalışmalarımızı çoğunlukla buna uygun olarak yapmaktayız. Burada Facebook gibi alanının en büyük sosyal medya devinin bile trafiğinin büyük çoğunluğunu Google’da yapılan ‘’facebook’’ aramaları ile aldığını belirterek, Google’ın internetteki kontrolünün ne derece fazla olduğunu daha iyi anlatalım.

Üzerinde çalıştığımız web sitesini kaba tabirle Google’a sevdirmek zorundayız ki arama sonuçlarında bu arama motorunda daha yukarılara çıkabilelim ve bu sayede hedeflediğimiz kitleyi sitemize çekebilelim. Bu noktada yapacağımız çalışmaları 2 ana başlıkta toplayabiliriz;

  • Google’ın sürekli güncelleyerek periyodik olarak bütün dünyayla açıkladığı ve SEO için önemli gördükleri kriterler,
  • Bu alanda yıllardır süregelen çalışmalardan edinilen tecrübeler

SEO Neden Gereklidir?

Yapılan araştırmalar neticesinde ülkemizde 40 milyon kişinin aktif bir şekilde interneti kullandıkları belirlenmiştir. Şimdi durum böyle olunca internet üzerinde her ne girişimde bulunursak bulunalım –çok özel sektörler olmadıkça – potansiyel müşteri sayımızın inanılmaz boyutlarda olduğunu görüyoruz ve yapmamız gereken en mantıklı şey kendi markamızı/web sitemizi mümkün olan en fazla internet kullanıcısına ulaştırmak olacaktır. İşte tam bu noktada ‘’SEO neden gereklidir’’ sorusunun cevaplarını madde madde sıralayalım:

  • İnternet kullanıcıları Google’da yaptıkları araştırmalarda genelde 1. Sayfada çıkan sonuçlara bakarlar ve burada aradıklarını bulup diğer sayfalara bakma gereği görmeden araştırmalarını bitirirler. Bu sebeple hangi alanda faaliyet gösterirsek gösterelim amacımız hedeflediğimiz anahtar kelimelerde ilk sayfalarda yer almaktır. Bunu da ancak kaliteli SEO çalışmalarıyla başarabiliriz.
  • Markalarının tanıtımı ve reklam çalışmalarının büyük bir bölümü artık internet üzerinden ve SEO çalışmalarıyla yapılmaktadır.
  • SEO çalışması diğer reklam maliyetlerine göre nispeten daha ucuz ve daha kalıcıdır.
  • SEO çalışması sitenizi sadece Google gözünde değil ziyaretçi gözünde de daha kolay anlaşılabilir ve daha fazla vakit geçirilebilir bir yer haline getirir.
SEO Nedir ve SEO Neden Gereklidir? Gerek kişisel gerekse de bir şirket veya kurumsal kimlikle yayın yapan bir web sitesi ile ilgilenen hemen herkesin sıklıkla duyduğu ‘’SEO nedir’’ ve ‘’SEO Neden Gereklidir’’ sorularına bu yazımızda değinelim. SEO’nun açılımı ‘’Search Engine Optimization’’ dur ve arama motoru optimizasyonu anlamına gelmektedir. Burada kastedilen arama motoru da hiç kuşkusuz Google’dır. Aslına bakarsanız Google’dan başka Yandex, Bing, Yahoo gibi arama motorları olsa da sektörün %90’ından fazlasının Google kontrolünde olmasından dolayı çalışmalarımızı çoğunlukla buna uygun olarak yapmaktayız. Burada Facebook gibi alanının en büyük sosyal medya devinin bile trafiğinin büyük çoğunluğunu Google’da yapılan ‘’facebook’’ aramaları ile aldığını…
SEO Nedir ve SEO Neden Gereklidir?

SEO Nedir ve SEO Neden Gereklidir?

SEO Nedir ve SEO Neden Gereklidir?

SEO Nedir ve SEO Neden Gereklidir?

SEO Nedir ve SEO Neden Gereklidir?

User Rating: Be the first one !
Yorumları GösterYorumları Kapat

Yorum Yapmak İster misin?