SEO Nedir? Nasıl Yapılır?

 SEO Nedir? İnternet dünyasına adım atmış herkes SEO terimi ile sürekli olarak karşılaşacaktır. Ancak SEO gibi detay içeren bir konu hakkında bilgi sahibi olmak o kadar da kolay değildir. Bu içerikte SEO konusunda mümkün olduğunca detaya inilerek bilgi sahibi olmanız sağlanacaktır.

SEO Ne İşe Yarar
SEO Ne İşe Yarar

Günümüz artık internet devri. Birçok kuruluş veya kişisel sayfa internet denizinde ön plana çıkarak satışlarını veya bilinirliklerini arttırmak istiyor. Ancak tabii ki bunu başarmak o kadar da kolay olmuyor. İnternet dünyasında tanınmak için sosyal medyayı kullanmanın yanında çok daha faydalı olabilecek seçenek; arama motorlarında ön plana çıkabilmektir. Arama motoru optimizasyonu yani SEO ise bu alanda web sitelerine yapılan çalışmaların bütününü içermektedir. SEO, İngilizce olarak “Search Engine Optimization” kelimelerinin kısaltılmış halidir.

SEO Ne İşe Yarar?

SEO, genel olarak bir web sitesinin arama motorlarında ön plana çıkartılmasını amaçlayan çalışmalar bütünüdür. Bu çalışmalar sayesinde bir şirketin web sayfası ilgili kelime arama sayfalarında üst sıralarda yer alabilir. Böylece şirketin web sayfasına aktif olarak kullanıcı gelecektir. Dolayısıyla müşteri sayısı artacak ve şirket büyüme yolunda emin adımlarla ilerleyecektir.

SEO sadece kurumsal amaçlı olarak da yapılmayabilir. Kendi bestelerine yapan bir şarkıcı, hatta internet üzerinde kişisel yazılarını yayınlayan bir blog yazarını da ilgilendiren bir konudan bahsediyoruz. Zira emek verilen sayfaların ziyaretçisi olmadığı sürece bir anlamı olmayacaktır. Bu yüzden internet dünyasında yer edinmeye çalışan herkesin SEO ile ilgilenmesi gerekliliği tartışılamaz.

Arama Motorlarının Çalışma Mantığı

Arama motorlarının amacı kullanıcılara her zaman en iyi sonucu göstermektir. Bu yüzden arama motorları sürekli olarak kendilerini ve algoritmalarını değiştirip yenilemektedirler. Bu yeniliklere ayak uydurmak için ise web siteleri bazı çalışmalar yapmaktadır. İşte bu çalışmalar SEO olarak nitelendirilmektedir. Arama motorlarının algoritmaları tam olarak bilinmektedir. Ancak bu konuda resmi ağızlardan yapılan yüzeysel açıklamalar yer almaktadır. Bu açıklamalara göre SEO çalışmalarına yön vermek ise yapılması gereken en doğru hareket olacaktır.

Arama motoru denilince akla ilk olarak gelen isim tabi ki Google’dır. Google, kullanıcılara üst düzey hizmet vermek amacıyla algoritmasını geliştirerek oldukça gelişmiş yapay zekâya sahip bir sistem oluşturmuştur. Bu sistem tam olarak çözülemese de genel olarak şunları içerir; alaka düzeyi, bölge, kişiselleştirme, kalite.  Bu maddeleri kendi algoritmasında harmanlayan Google, en iyi sonucu arama sayfalarında kullanıcılarına sunmaktadır. Web sitenizin en iyi sonuç olarak listelenmesi için ise SEO çalışmalarının en iyi şekilde yapılmış olması gerekir. Bu çalışmalar genel olarak iç ve dış SEO olarak ikiye ayrılmaktadır.

İç SEO Çalışmaları

İç SEO Çalışmaları
İç SEO Çalışmaları

SEO çalışmalarında öncelik verilmesi gereken ilk konu iç SEO çalışmalarıdır. Eğer siteniz yapısal olarak SEO kurallarına uymuyor ise web siteniz sıralamalarda düzgün bir şekilde yer almayacaktır. Bunun için site içinde bazı düzenlemeler yapılarak Google kriterlerine uyum sağlanmalıdır. Burada önemli olan arama motoru botlarının sitenizi iyi bir şekilde analiz etmesini sağlamak olacaktır.

 İç SEO yapılırken öncelikli olarak “Başlık ve Açıklama” kısmına önem gösterilmesi gerekir. Burada anahtar kelimelerin mümkün olduğunca düzgün bir şekilde kullanılması önemlidir. Bu yüzden iç SEO çalışmalarına başlamadan önce anahtar kelime analizlerinin de yapılmış olması gerekir. Böylece iç SEO yapılırken aynı zamanda dış SEO çalışmalarına da bir hazırlık yapılacaktır. Anahtar kelime konusuna daha detaylı olarak ayrı bir başlıkta inceleyeceğiz.

SEO açısından site içi optimizasyonların başında kullanılan yazılım ve kod yapısı gelmektedir. Siteniz ne kadar temiz bir kod yapısına sahipse o kadar iyi bir sonuç alınacaktır. Bu durum site açılış hızını da etkileyecektir. Google çalışanları tarafından yapılan açıklamalara göre site açılış hızı ve kullanıcı deneyimi oldukça önemlidir. Kullanıcı deneyimini arttırmak için kullanıcıyı sitede tutabilecek özelliklere yer vermek önemlidir. Aynı zamanda kullanıcının sitede geçirdiği vakti arttırmak için içeriğin de önemi yadsınamaz. İçerik konusuna da ayrı bir başlıkta değinilecektir.

Anahtar Kelimelerin SEO Açısından Önemi

Anahtar kelimeler (keywords), SEO çalışmaları açısından büyük önem taşımaktadır. SEO çalışmalarına başlamadan önce iyi bir şekilde planlanmış anahtar kelime analizi, beraberinde başarıyı da getirecektir. Ancak iyi analiz edilmeden belirlenmiş olan anahtar kelimeler, yapılan tüm SEO çalışmalarına boşa çıkarabilir. Bu konuda azami dikkat gösterilmesi gerekmektedir.

Anahtar Kelimelerin SEO Açısından Önemi
Anahtar Kelimelerin SEO Açısından Önemi

Anahtar kelimeler belirlenirken iyi bir analitik süreçten geçilmesi gerekir. Burada size en çok yardımcı olacak aşama kullanıcılarınız gibi düşünmek olacaktır. Burada kullanıcıların sizin sitenize erişmek için hangi kelimeleri kullanarak arama yapacakları önemlidir. Bu yöntemi kullanarak anahtar kelimelerinizi taslak olarak elde etmiş olacaksınız. Daha sonra ise çeşitli araçlar ile bu taslak anahtar kelimeleri belli analiz süreçlerinden geçirmeniz gerekir. Anahtar kelimelerinin aylık ne kadar arama hacmi olduğu, ne kadar sıklıkla arandığı ve rekabetin ne durumda olduğu bu konuda oldukça önemlidir. Anahtar kelimelerin doğru bir şekilde analizden geçirilerek elde edilmesinin ardından, bu anahtar kelimeler ile uyumlu içeriklerin oluşturulması gelmektedir.

SEO Uyumlu İçerik Oluşturmak

SEO çalışmalarında içerik oldukça önemlidir. Bu konuda internette Google çalışanlarının da sıklıkla söylediği bir cümle vardır; “İçerik KRALDIR!”. İçeriğiniz ne kadar fazla ve anahtar kelimeleriniz, dolayısıyla web sitenizin konusu ile uyumluysa başarı elde etmeye de o kadar yakınsınızdır. İçerikleriniz başka bir siteden alıntı bir şekilde hazırlanmamalıdır. SEO çalışmalarında özgünlük oldukça önemlidir. Arama motorlarının botları kolaylıkla kopya içerikleri tespit edebilir ve bu durum da web siteniz için geri dönüşü olmayan olumsuzluklar zincirine sebebiyet verebilir. Bu yüzden içerikler her zaman özgün bir şekilde hazırlanmalıdır.

SEO ile uyumlu kaliteli içerikler hazırlanırken en önemli husus içeriğin uzunluğudur.  İçeriğin en az 300 kelime olması önemlidir. Ancak sırf kelime sayısını arttırmak amacıyla içeriği uzatmak gereksizdir. Aynı zamanda konu başlıklarını düzgün bir şekilde ayırmak “H1, H2” başlık etiketlerini kullanmak da oldukça önemlidir. İçeriğiniz çok fazla abartmamak şartıyla anahtar kelimelerinizi içermelidir. Kısacası kullanıcıyı web sitenizde tutabilecek ve yararlı olabilecek bir içerik hazırlamak SEO açısından oldukça önem teşkil etmektedir.

Dış SEO Çalışmaları

Eğer web sitenizin iç SEO çalışmaları başarılı bir şekilde yapıldıysa sırada dış SEO çalışmaları vardır. Dış SEO denildiği zaman akla ilk olarak “backlink” gelmektedir. Burada amaç başka web sitelerinden bağlantılar alarak Google’ın dikkatini çekmektir. Ancak bu bağlantıları alırken de oldukça dikkat edilmesi gerekir. Zira Google tarafından yapılan güncellemeler ile “Spam backlink” olarak nitelendirdiğimiz kalitesiz bağlantılar algılanabilmektedir. Bu şekilde web siteniz filtreye girerek arama sonuçlarından tamamen silinebilir.

Dış SEO çalışmalarında sosyal medya sitelerinin önemi büyüktür. Hem otoriter hem de sizin alanınız ile alakalı olabilecek sosyal medya sayfalarından bağlantı almanız SEO açısından önemlidir. Aynı zamanda siteniz ile alakalı olan diğer web sitelerinden bağlantı almanız sizi sıralamalarda üste taşıyacaktır. Burada mantık oldukça basittir; eğer sektörünüzdeki başka web siteleri de sizi öneriyorsa, kaliteli bir web siteniz var demektir. Zaten son yapılan güncellemeler ile sektörünüzle alakalı olmayan sitelerden alacağınız bağlantıların kalitesi, alakalı sitelerden aldığınız bağlantılara göre daha düşüktür. Link alınırken eğer varsa rakiplerinizin link ağları kontrol edilip benzeri şekilde link ağı oluşturulabilir.

SEO Nedir? Nasıl Yapılır?  SEO Nedir? İnternet dünyasına adım atmış herkes SEO terimi ile sürekli olarak karşılaşacaktır. Ancak SEO gibi detay içeren bir konu hakkında bilgi sahibi olmak o kadar da kolay değildir. Bu içerikte SEO konusunda mümkün olduğunca detaya inilerek bilgi sahibi olmanız sağlanacaktır. SEO Ne İşe Yarar Günümüz artık internet devri. Birçok kuruluş veya kişisel sayfa internet denizinde ön plana çıkarak satışlarını veya bilinirliklerini arttırmak istiyor. Ancak tabii ki bunu başarmak o kadar da kolay olmuyor. İnternet dünyasında tanınmak için sosyal medyayı kullanmanın yanında çok daha faydalı olabilecek seçenek; arama motorlarında ön plana çıkabilmektir. Arama motoru optimizasyonu yani…
SEO Nedir? Ne işe yarar? Seo'nun önemi nedir? Seo gerçekten bir ihtiyaç mıdır? Seo eğitimi ve optimizasyon nasıl yapılır?

SEO Nedir?

SEO Nedir?

SEO Nedir?

SEO Nedir? Ne işe yarar? Seo'nun önemi nedir? Seo gerçekten bir ihtiyaç mıdır? Seo eğitimi ve optimizasyon nasıl yapılır?

User Rating: 4.55 ( 1 votes)
Yorumları GösterYorumları Kapat

Yorum Yapmak İster misin?